Kalenterissa ei tapahtumia.

Nuorisoviikonloppu järjestetään tänä vuonna 20.-21.4.

Heipparallaa!

Kevät koittaa jälleen, ja sehän tarkoittaa tuttuun tapaan, että pian on Museorautatieyhdistyksen perinteisen nuorisoviikonlopun aika!

Tapahtuma järjestetään 20.-21. huhtikuuta Minkiön asemalla osoitteessa Kiipuntie 49 Jokioinen. Mukaan ovat tervetulleita niin uudet innokkaat kuin jo aiemminkin toiminnassa mukana olleet nuoret. Tapahtuma on maksuton eikä edellytä yhdistyksen jäsenyyttä, minkä vuoksi se tarjoaa etenkin ensikertalaisille loistavan mahdollisuuden tulla matalalla kynnyksellä tutustumaan muihin rautateistä kiinnostuneisiin nuoriin ja museorautatietoimintaan kulissien takana. Tapahtuman alaikäraja on 10 vuotta. Yhdistys tarjoaa osallistujille ruoat ja majoituksen viikonlopun ajaksi. Yhdistyksellä on voimassa talkootöissä sattuneet tapaturmat kattava vakuutus. 

Vihreä dieselveturi, jonka maali hohtaa uutena.
Kunnostettu Schöma-veturi, joka veti nuortenviikonlopun 2023 junaa.

Viikonlopun alustava ohjelma

Lauantai:

 • 10.30 kokoontuminen Minkiön asemalle, majoituspaikkojen jako ja tutustuminen
 • 12.00 lounas
 • 13.00 Junamatka Humppilaan ja varastovaunujen järjestäminen/li>
 • 17.30 päivällinen
 • Ilta: resiinoiden kokeilu, vapaa alueeseen tutustuminen, iltapala, sauna

Sunnuntai:

 • 9.00 aamupala
 • 10.00 ratalinjan ja asema-alueen siistimistä oman työjunan avulla
 • 14.00 lounas, viikonlopun päättäminen

Varustelista:

 • Lakanat tai makuupussi
 • Omat hygieniatarvikkeet
 • Säänmukaiset (ulko)vaatteet (nämä saattavat likaantua, huomioithan tämän asuvalinnassa)
 • reipasta mieltä

Eli lyhyesti:

Mitä: MRY:n nuorisoviikonloppu

Missä: Minkiön asema, Kiipuntie 49, Jokioinen

Koska: La 20.4. klo 10.30 - su 21.4. klo 15 (pidempäänkin saa olla, mutta järjestetty ohjelma päättyy)

Miksi: Tutustutaan toisiimme ja museorautatietoimintaan!

Kenelle: Yli 10v rautateistä kiinnostuneille nuorille

Mitä maksaa: Ei mitään!

Ilmoittautuminen:

Tapahtumaan ilmoittautuminen tapahtuu sähköpostitse 31.3. mennessä osoitteeseen  leevi.oikarinen(at)jokioistenmuseorautatie.fi. Kirjoita viestiin osallistujan nimi, ikä, erityisruokavaliot, koska saavut lauantaina ja kuinka pitkään viivyt sunnuntaina (suunnilleen!) sekä oletko ollut aiemmin mukana yhdistyksen toiminnassa. Kerrothan lisäksi, jos tarvitset kyytiä Humppilan rautatieasemalta tai Latovainion bussipysäkiltä. Alaikäisten osallistujien osalta kaivataan myös huoltajan nimi ja puhelinnumero. Myös jo aiemmin mukana olleiden on ilmoittauduttava, jotta osaamme varata ruokaa ja majoituspaikkoja sopivasti. Paikkoja on 20:lle ensimmäisenä ilmoittautuneelle.

Nähdään nuorisoviikonlopussa!

Leevi Oikarinen

Museorautatieyhdistys ry:n nuorisovastaava

leevi.oikarinen (at) jokioistenmuseorautatie.fi

0400 526 071