• Halkotalkoot

    9 päivän päästä
    Minkiön asema
    Minkiö
    Museorautatien talkookalenteri
Kokousväki seuraa keskittyneesti kokouksen kulkua.
Syyskokous 2015 kokoontui Kiipun kylätalolla. Kuva: Jussi Tepponen 28.11. 2015.

Museorautatieyhdistyksen syyskokous pidettiin Minkiöllä Kiipun kylätalolla lauantaina 28. marraskuuta. Syyskokous valitsi vuoden 2016 johtokunnan ja käsitteli budjetin sekä toimintasuunnitelman

Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa helsinkiläinen Marko Laine, varapuheenjohtajana kuopiolainen Janne Rutonen, sihteerinä jokioislainen Terhi Rämö ja talousasioita hoitavana kasöörinä vantaalainen Lauri Niemi.

Uudeksi johtokunnan varajäseneksi valittiin Jari Pollari Riihimäeltä ja varsinaiseksi jäseneksi jatkokaudelle Tuukka Selkälä Humppilasta, jonka kausi on kaksivuotinen. Tapio Rintamäki Hämeenlinnasta jatkaa johtokunnassa kaksivuotiskautensa loppuun vuonna 2016.

Toimintasuunnitelmassa tapahtumia ja radan peruskorjauksen käynnistelyä

Vuoden 2016 toimintasuunnitelmassa julkistettiin tulevan vuoden tapahtumat. Päätapahtumina ovat heinäkuun viimeisenä viikonloppuna järjestettävä Minkiön Höyryfestivaali sekä 10.9. järjestettävä yhdistyksen syysajo ja lasten maatalousnäyttely Mansikin höyryjunat. Myös jo lähes perinteiseksi muodostunut joulupukin juna ajetaan joulukuun ensimmäisenä lauantaina.

Alkavana toimintakautena pyritään aloittamaan liikenteen jatkumisen kannalta välttämätön radan peruskorjaus ja keskitytään käynnistetyn Jokioisten rautatien matkustajavaunun uudelleenrakentamisen jatkamiseen. Veturipuolella saatetaan loppuun TU4 dieselveturin vaihteistoremontti ja jatketaan JR4 veturin perusparannusta, jonka on tarkoitus valmistua vuonna 2017.